ACS Tedavisi

ORTHOKİNE (A.C.S.) tedavisi kas, tendon yaralanmalarında ,eklem kireçlenmelerinde son yıllarda sıkça uygulanan tedavi yöntemi olmaya başarmıştır.

Bu yöntem ile ilaçsız ve dışarıdan vücuda herhangi bir madde olmadan tedavi etmek amacına etkin bir yöntemdir.Vücudun kendi endojen proteinlerini ve iyileşme faktörlerini kullanarak tamamen biyolojik olup herhangi bir komplikasyonda söz konusu değildir.Tedavi sürecine hastadan kan alınması ile başlar.Alınan venöz kan incubator ve santrifuj cihazlarına verildikten sonra ilk enjeksiyon hastalıklı bölgeye 6 saat sonra uygulanır.Aynı prosedür en az 2 kez 3-4 gün arayla tatbik edilir.

Hastadan alınan kan tüpler sayesinde derin dondurucuda tutulur.

Elde edilen A.C.S.(Sarımtrak eksuda) eklemde kıkırdağın parçalanmasına neden olan İnterleuquin1 i durdurmaya yarayan ajanları içeren bölge olduğu bilinir.İnterlökin 1reseptör antigonisti doğal olarak kanda bulunur. Bu antagonist Orthokine uygulanmasıyla yüksek konsantrasyonda elde edilmiş olur. Tedavi genellikle 3-4 gün arayla 3-6 kez hastalıklı bölgeye uygulanır. Orthokine ilk olarak Moleküler Biolog Dr.Julio Reineeke ve Dr.Peter Wekling tarafından Düsseldorf / Almanya ‘da kullanılmaya başlanmıştır.Diz osteoartritindeki 2 yıllık çalışma çeşitli makalelerde yayınlanmış ve metodun etkinliği ve etkisi ortaya konmuştur.

Konservatif tedavi ile düzelmeyen kronik tendon,bağ yaralanmaları ve bel ağrılarında tedavi mükemmeldir.